Новини / Престольне свято на честь Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері / Престольне свято на честь Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері

Престольне свято на честь Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері

06.06.2022

03.06.2022 в Храмі Бориса і Гліба м. Вишгород, відбулася Святкова Літургія на честь Вишгородської (Володимирської) Ікони Божої Матері– одного з найдавніших і найбільш шанованих образів.

За переказами, його написав євангеліст Лука на дошці з того столу, за яким трапезували Ісус Христос, Божа Матір і святий Йосип Обручник. Ця чудотворна ікона – велика святиня Київської Русі. В Україні вона відома також як Вишгородська Богоматір. Нею благословляють дітей, з нею вінчаються, до неї звертаються у всяких бідах.

Вишгородська (Володимирська) ікона Божої Матері: історія

Згідно з переказом 15 століття, автором Вишгородської (Володимирської) ікони Божої Матері був апостол від сімдесяти, євангеліст Лука, а написана вона була на дошці з того столу, за яким трапезувала Свята Родина: Ісус, Богородиця і праведний Йосип Обручник.

Побачивши ікону, Божа Матір сказала: "Відтепер будуть прославляти Мене всі роди. Благодать, що народжується від Мене і Моя з цією іконою нехай буде". До Константинополя образ було привезено з Єрусалиму в 5 столітті. У 12 столітті Константинопольський патріарх Лука Хризоверх подарував ікону київському князю Юрію Долгорукому.

Вона зберігалася в жіночому монастирі Вишгорода під Києвом, коли слава про її чудотворення дійшла до сина Юрія, князя Андрія Боголюбського, який і вирішив перевезти святиню на північ.

Проїжджаючи місто Володимир, коні, що везли чудотворну ікону, зупинилися і не могли зрушити з місця. Заміна коней також не допомогла. Князь побачив у цьому бажання Божої Матері залишитися у Володимирі, де за два роки і було збудовано храм Успіння Богородиці.

Святкування на честь ікони, яке звершується 6 липня, було встановлено на знак подяки Пресвятій Богородиці за порятунок Москви від Золотої Орди 1480 року.

Тоді хан Ахмат з численним військом став біля річки Угри, яку також називають "поясом Богоматері". Цілий день ординські полчища та військо князя Іоанна III стояли одне навпроти одного, не наважуючись на рішучі дії, тоді як вся Москва молилася Заступниці Божій Матері про порятунок.

Коли князь звелів своїй армії відступати від річки, щоб дочекатися переходу татар, ті вирішили, що їх заманюють у засідку, і також стали відступати. У страху вони тікали від міста.

Святкування 3 червня було встановлено на згадку про порятунок Москви 1521 року, коли полчища татар наближалися до міста, спалюючи і руйнуючи все навколо.

У цей час одній благочестивій сліпій черниці було видіння, як Кремль в покарання Боже за гріхи жителів залишають московські святителі, забираючи з собою головну святиню міста –Вишгородську(Володимирську) ікону Божої Матері. Біля Спаських воріт палацу їх зустріли преподобні Сергій Радонезький і Варлаам Хутинський, благаючи не залишати місто. Усі разом вони гаряче помолилися Богу за прощення тих, хто згрішив, і порятунок від ворогів. Після цього святителі повернулися до Кремля разом зі святою іконою.

Схоже ж видіння було й місцевому святому, блаженному Василю, якому було відкрито, що заступництвом Богородиці та молитвами святих місто буде врятовано. А татарському хану було видіння Божої Матері в оточенні грізного війська, спрямованого на їхні полчища. У страху татари втекли, Москву було врятовано.

У чому допомагає Вишгородської (Володимирська) ікона Божої Матері

Перед чудотворною іконою віряни моляться про мир і захист від ворогів, про допомогу захисникам рідної землі; вирішення складних ситуацій, конфліктів на роботі; зцілення від недуг; наставляння на шлях істинний і духовне прозріння, допомогу при прийнятті правильного рішення, у важких життєвих ситуаціях.

Також перед Володимирською іконою Божої Матері можна помолитися про мир і злагоду в родині: вважається, що чудотворний образ допомагає налагодити стосунки в парі, внести у них гармонію і благополуччя.

Молитва до Вишгородської (Володимирської) Божої Матері

До кого вдамося, Владичице? До кого припадемо у скорботі нашій, якщо не до Тебе, Царице Небесна? Хто плач наш і зітхання прийме, якщо не Ти, Пренепорочна, Надіє християн і Пристановище нам, грішним? Хто перевершить Тебе у милості? Прихили слух Твій до нас, Владичице, Мати Бога нашого, і не відкинь тих, що потребують допомоги Твоєї: почуй стогін наш, підкріпи нас, грішних, врозуми і навчи, Царице Небесна, і не відступи від нас, рабів Твоїх, Владичице, за нарікання наше, але будь нам Матір’ю й Заступницею, і передай нас милостивому покрову Сина Твого. Влаштуй нашу долю, як Сама зволиш, і приведи нас, грішних, до тихого й мирного життя, щоб, оплакуючи гріхи наші, ми возрадувалися з Тобою завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Джерело:

https://news.church.ua/2021/06/03/velika-svyatinya-cerkvi-volodimirska-vishgorodska-ikona-bozhoji-materi-infografika/

https://lavra.ua/uk/propovid-u-den-svyatkuvannya-na-chest-ikoni-bozhoyi-materi-volodimirska/

Додати коментар